[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره امور پژوهش::
معرفی افراد::
کارگروه::
مستندات::
اطلاعات مجلات::
اخبار و اطلاعات::
آرشیو اسناد::
پژوهشگران برتر::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس

  نشانی تهران

  میدان رسالت

خ هنگام خ

دانشگاه

علم و صنعت ایران

  تلفن 77240449

  دور نگار 77240447

  کد پستی 13114-16846

  پست الکترونیک research@iust.ac.ir

..
:: روز پژوهش دانشگاه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: 1394/9/28 | 

روز پژوهش دانشگاه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد

 

 

AWT IMAGE

 

 

 

 

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه با هدف ارائه گزارش عملکرد پژوهشی و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ بیست و سوم آذرماه 1394 در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم ابتدا دکتر برخورداری (رییس دانشگاه) ضمن گرامیداشت هفته پژوهش به مهمانان خوشامد گفت. سپس دکتر احمدی (معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) در سخنانی با تبریک هفته پژوهش و کسب رتبه برتر دانشگاه علم و صنعت ایران در رتبه بندی موسسه تایمز، تاکید کرد: دانشجویان کارشناسی ما حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارند و لازم است برای آنها برنامه ریزی دقیق و درستی انجام دهیم که البته کار دشواری است. وی با تصریح اینکه در آزمایشگاه­ها، پایگاه منابع و مجلات، مشکلات بسیاری داریم، گفت: وقتی می بینیم با همین وضعیت، دانشگاهی همچون دانشگاه علم و صنعت ایران و یا بعضی دانشگاه­های دیگر کشور به لحاظ وضعیت علمی، در مقالات و دیگر بخشها رکورد دارند، به نظرم کار بسیار ارزشمندی است و من اسمش را حرکت جهادی می گذارم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: هم دانشجوی ما و هم استاد ما در این حرکت جهادی، با تمام انرژی کار را پیش می برند و با تمام وجود سرمایه گذاری کرده اند. وی به برخی اقدامات حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم برای رفع مشکلات موجود اشاره کرد و گفت: عمده ضعف­هایی که ما در حوزه پژوهش داریم به عدم ارتباط با صنعت و ارتباط با دنیای بیرون باز می­گردد و امیدواریم با مقالات و پروژه­های مشترک، برنامه ریزی های داخلی و حل مشکل اعتبارات، حرکت بزرگی داشته باشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان با تبریک مجدد موفقیت دانشگاه علم و صنعت ایران، از فضای علمی ایجاد شده در دانشگاه تقدیر کرد.

در ادامه مراسم، دکتر محمدی (معاون پژوهش و فناوری و رییس پژوهشگاه دانشگاه) به ارایه گزارش عملکرد دانشگاه در حوزه پژوهش در سال 1393 پرداخت. وی ابتدا با تشکر از معاون سابق پژوهش و فناوری و مدیر سابق امور پژوهش دانشگاه، از خدمات آنان تقدیر کرد و با اشاره به استقرار سیستم گلستان گفت ارزیابی عملکرد پژوهشی همکاران هیات علمی بر اساس داده­های این سیستم انجام شده است. وی افزود سیستم گلستان می تواند حداکثر داده­ها را در اختیار مدیران قرار دهد و با استفاده از آن می توانیم موقعیت خود را در هر لحظه رصد و برای آینده برنامه ریزی نماییم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در خصوص کسب رتبه اول در سال 2015 میلادی در کشور بر اساس اعلام موسسه تایمز، بالا بودن ارجاعات دانشگاه را عامل پیشی گرفتن دانشگاه از دانشگاه­های رقیب در این رتبه بندی اعلام و تاکید کرد این شاخص بر مبنای خود اظهاری نبوده و اطلاعات آن را موسسه تایمز از سایت های معتبر کسب کرده است. وی افزود: البته در سال گذشته نیز رتبه دانشگاه ما خوب بوده ولی امسال با حفظ همان رتبه آسیایی 96، رتبه کشوریمان از سوم به اول ارتقا یافته است که بازتاب گسترده­ای در مجامع علمی کشور داشت.

دکتر محمدی با تصریح بر اینکه حفظ این رتبه، از کسب آن دشوارتر است گفت: دانشگاه باید از این موقعیت استفاده کند و باید ببینیم چگونه برنامه ریزی کنیم که این جایگاه اولی را از دست ندهیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود به کسب مقام سوم کشوری و 48 بین­المللی توسط دانشکده مهندسی مکانیک در نظام رتبه بندی NTU اشاره کرد و افزود: دانشکده­های مهندسی کامپیوتر و مهندسی عمران ما نیز در این نظام رتبه بندی، رتبه دوم کشور را دارند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در ادامه به موضوع حضور 173 دانشمند از دانشگاه­های ایران در زمره دانشمندان یک درصد برتر جهان پرداخت و گفت اگرچه تعداد این افراد در برخی دانشگاه­های کشور از دانشگاه علم و صنعت ایران بیشتر است ولی از نظر سرانه غیر از دو دانشگاه دانشگاه­های دیگر برتر از ما نیستند و جایگاه ما از این حیث نیز قابل توجه است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سپس به ارایه آمار از عملکرد حوزه پژوهش دانشگاه پرداخت. وی گفت تعداد مقالاتی که اعضای هیات علمی ما در سال 1393 در سامانه گلستان ثبت کردند، 823 مقاله ISI بوده است. که تعداد و سرانه مقالات ISI بر اساس web of science روند صعودی تعداد و سرانه را نشان می­دهد. بر اساس web of science اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران 1131 مقاله در سال 2014 ارایه کردند که سرانه 75/2 را نشان می دهد. وی افزود: در مقالات ISC نیز در سال 1393 تعداد 385 مقاله و سرانه حدود یک را داشته­ایم. علاوه بر این در بحث ارجاعات بر اساس web of science روند صعودی قابل توجهی را شاهد هستیم و از سرانه 36/29 برخورداریم یعنی حدود 30 ارجاع در سال، سرانه هر عضو هیات علمی است که عدد قابل قبولی به شمار می­رود و همین امر نیز باعث شد در رتبه اول کشوری قرار بگیریم. همچنین در مقایسه سرانه ارجاعات دانشکده­ها ملاحظه شد تعداد قابل توجهی سرانه بالاتر از 50 تا 95 دارند که آمار بسیار خوبی برای دانشکده­های مورد نظر است.

دکتر محمدی در خصوص قراردادهای صنعتی، با ذکر اینکه از منظر قرارداد صنعتی، روند نسبتا ثابتی را در سال­های اخیر شاهد بوده­ایم، تعداد قراردادهای منعقد شده در سال 1393 را 81 مورد عنوان کرد و گفت این عدد، منهای قرارداد حمایت از پایان نامه ها 76 مورد است. وی توضیح داد: حجم ریالی درآمد اختصاصی از محل قراردادها، حدود 9 میلیارد تومان در سال 1393 بوده است.

وی سپس به تبیین وضعیت طرح­های کلان دانشگاه پرداخت. دانشگاه علم و صنعت ایران 9 طرح کلان دارد که برای 6 طرح، مجری انتخاب شده و برای 3 طرح هنوز مجری تعیین نشده است. از شش طرح دارای مجری نیز در 3 طرح، دانشگاه علم و صنعت ایران، محور است.

آزمایشگاه مرکزی (مرجع) موضوع بعدی گزارش رییس پژوهشگاه دانشگاه بود. وی با مهم خواندن آزمایشگاه مرکزی، گفت تجهیز آزمایشگاه های مرجع با توجه به کمبود امکانات مالی، سیاست وزارت عتف است. وی توضیح داد آزمایشگاه مرکزی دانشگاه علم و صنعت ایران، در مهرماه 1393 با نصب و راه اندازی دستگاه آنالیز حرارتی همزمان، فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون 5/2 میلیارد تومان برای تجهیز این آزمایشگاه هزینه پرداخت شده است.

دکتر محمدی در خصوص مجلات علمی دانشگاه، به بازنگری آیین نامه شورای چاپ و نشر مجلات و تلاش برای ارتقای کیفی این مجلات و عرضه آنها در عرصه­های بین المللی اشاره کرد و افزود در این راستا طی قراردادی که منعقد شده، مجله بین المللی مهندسی عمران دانشگاه از سال 2016 توسط انتشارات اسپرینگر چاپ خواهد شد.

در ادامه این گزارش دکتر محمدی به برخی اقداماتی که در جهت توسعه فناوری در دانشگاه صورت گرفته و ضرورت های بازنگری در آیین نامه اعتبار پژوهشی اشاره کرد.

پس از آن مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر سال 1393 دانشگاه با حضور رییس دانشگاه برگزار شد. بنابر اعلام معاونت پژوهش و فناوری، نحوه انتخاب پژوهشگران برتر سال 93 مطابق دستورالعمل ذیل بوده است و در سال­های بعد نیز به همین شکل عمل می­شود:

 • انتخاب عضو هیات علمی برتر هر دانشکده منوط به کسب حداقل 5/1 برابر امتیاز اعتبار پژوهشی متوسط دانشگاه در سال ارزیابی است.
 • در هر سال از سه نفر از اعضای هیات علمی در سه ماده فعالیت­های پژوهشی، فعالیت­های صنعتی و فعالیت­های علمی – بین­المللی که بالاترین امتیاز پژوهشی را کسب نمایند - منوط به کسب حداقل امتیاز پژوهشی (5/1 برابر امتیاز متوسط دانشگاه) در ماده مورد نظر- تقدیر ‌می‌شود.
 • از آنجاکه ماده فعالیت­های علمی - بین المللی اخیراً به آیین نامه اعتبار پژوهشی اضافه شده است و افراد در این ماده فعلاً موفق به کسب حداقل امتیاز پژوهشی ماده مربوطه نشده‌اند، تا رسیدن به این حد نصاب، از سه نفر از اعضای هیات علمی که در شاخص ارجاعات بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند تقدیرمی­شود
  در دانشکده‌هایی که پژوهشگر اول آن در سه سال گذشته فرد واحدی بوده از نفر دوم نیز در صورت کسب حداقل امتیاز پژوهشی (5/1 برابر امتیاز متوسط دانشگاه) تقدیر می‌شود.
 • از عضو هیات علمی ای که بالاترین امتیاز پژوهشی را در میان اعضای هیات علمی با سابقه کمتر از 4 سال کسب نماید، در صورت کسب حداقل امتیاز پژوهشی (5/1 برابر امتیاز متوسط دانشگاه) تقدیر می‌شود.
 • از یک نفر عضو هیات علمی خانم که بالاترین امتیاز پژوهشی را در میان اعضای هیات علمی خانم کسب نماید نیز در صورت کسب حداقل امتیاز پژوهشی (5/1 برابر امتیاز متوسط دانشگاه) تقدیر می‌شود.

بر این اساس، برگزیدگان به شرح زیر برای سال 1393اعلام و تقدیر شدند:

 • پژوهشگر برتر ( رتبه اول در ماده فعالیت­های پژوهشی دانشگاه و رتبه اول دانشکده مهندسی عمران): دکتر علی کاوه
 • پژوهشگر برتر( رتبه اول دانشکده مهندسی مکانیک و رتبه دوم در ماده فعالیت­های پژوهشی دانشگاه و رتبه سوم امتیاز ارجاعات دانشگاه ): دکتر محمودمهرداد شکریه
 • پژوهشگر برتر ( رتبه اول امتیاز رتبه اول دانشکده مهندسی شیمی و رتبه سوم در ماده فعالیت­های پژوهشی دانشگاه و رتبه اول امتیاز ارجاعات دانشگاه ): دکتر تورج محمدی
 • پژوهشگر برتر ( رتبه اول در ماده فعالیت­های صنعتی دانشگاه از دانشکده مهندسی مکانیک ): دکتر نوروزمحمد نوری
 • پژوهشگر برتر ( رتبه دوم در ماده فعالیت­های صنعتی دانشگاه و رتبه دوم دانشکده مهندسی عمران): دکتر افشین شریعت
 • پژوهشگر برتر ( رتبه اول دانشکده مهندسی راه آهن و رتبه سوم در ماده فعالیت­های صنعتی دانشگاه ): دکتر سیدجواد میرمحمدصادقی
 • پژوهشگر برتر ( رتبه دوم دانشکده مهندسی مکانیک و رتبه دوم امتیاز ارجاعات دانشگاه و رتبه سوم ماده فعالیت­های علمی- بین المللی دانشگاه ): دکتر مجیدرضا آیت اللهی
 • پژوهشگر برتر دانشکده مهندسی مواد و متالورژی: دکتر فرهاد گلستانی فرد
 • پژوهشگر برتر دانشکده مهندسی برق: دکتر شهرام جدید
 • پژوهشگر برتر دانشکده شیمی: دکتر منصور انبیاء
 • پژوهشگر برتر ( رتبه اول از واحد نور، رتبه اول در میان اعضای هیات علمی با سابقه کمتر از چهار سال و رتبه دوم در ماده فعالیت­های علمی- بین المللی دانشگاه ): دکتر رضا سعادتی
 • پژوهشگر برتر ( رتبه اول دانشکده مهندسی صنایع و رتبه اول در ماده فعالیت­های علمی- بین المللی دانشگاه ): دکتر محمد سعیدی مهرآباد
 • پژوهشگر برتر دانشکده معماری و شهرسازی: دکتر فاطمه مهدی­زاده سراج
 • پژوهشگر برتر دانشکده ریاضی: دکتر اسداله آقاجانی
 • پژوهشگر برتر دانشکده مهندسی کامپیوتر: دکتر بهروز مینایی
 • پژوهشگر برتر دانشکده فناوری‌های نوین: دکتر حسن صدیقی
 • پژوهشگر رتبه دوم دانشکده مهندسی مواد و متالورژی: دکتر سعید قدرت نما شبستری
 • پژوهشگر رتبه دوم دانشکده مهندسی شیمی: دکتر سیدحسن هاشم آبادی
 • پژوهشگر رتبه دوم دانشکده مهندسی راه ‌آهن: دکتر داوود یونسیان
 • پژوهشگر رتبه دوم دانشکده شیمی: دکتر علی ملکی
 • پژوهشگر برتر خانم دانشگاه از دانشکده شیمی: دکتر آزاده تجردی

همچنین طاهره صفاری و فایزه شادالویی به عنوان کارشناسان پژوهشی منتخب دانشکده­ها ( به ترتیب از دانشکده مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع) انتخاب و معرفی شدند.

گفتنی است هفته پژوهش و فناوری با شعار « عزم ملی و رویکرد جهانی» در کشور آغاز شده و ادامه دارد.

آلبوم تصاویر

دفعات مشاهده: 4663 بار   |   دفعات چاپ: 909 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4247